Nejsou tuky jako tuky

05.07.2022

S tuky ke štíhlosti

Zdravé tuky jako klíč k ideální tělesné váze? Vážně? Patříte mezi ty, co se tuků doslova děsí? Nemusíte, nejsou totiž tuky jako tuky. Pojďme si vše vysvětlit.

U některých ze svých klientů vídám naprosté zděšení v očích, poté co jim po 14 dnech v přísné úpravné fázi přidávám tuky, konkrétně 3x denně lžíci lněného oleje, případně další kombinace. Někteří dokonce diskutují již při předávání plánu, že by rádi jedli odtučněné tvarohy, jogurty a jiné. To jsem zase zděšená já, ale chápu. Informací je mnoho, dost často protichůdných a tak málo kdo ví, že odtučněné výrobky jsou zbavené tuku, tedy chuti a je potřeba je dochucovat ponejvíce chemií.  Pojďme si ted na ty obáváne tuky trochu podívat. 

Stejně jako bílkoviny, tak i tuky obsahují takzvané esenciální složky, které si neumí naše tělo samo vyrobit - musí je tedy získat z naší stravy. Esenciální mastné kyseliny jsou velmi známé Omega 3 a Omega 6. Tyto MK by měly být v našem jídelníčku zastoupeny v poměru max. 1:3, ale skutečnost je dnes 1:15 i horší !!! Proto není ani tak důležité soustředit se na Omega 6 MK, protože těch máme v jídelníčku přebytek, ale naopak se soustředit na konzumaci Omega 3 Omega-3 mastné kyseliny pomáhají se snížením cholesterolu v krvi, redukcí vysokého krevního tlaku nebo potlačením tvorby zánětlivých látek v těle. Proto je v programu Metabolic Balance® doporučovaný lněný olej 3x denně 1 lžíce. Jako jedinný rostlinný olej má poměr Omega 3 a Omega 6 MK 4:1. 

Velmi vysoký obsah Omega 3 MK má Zinzino Balance Oil, který bezpečně zvyšuje a udržuje hladinu omega-3 a upravuje poměr omega-6:3, což příznivě působí na hladinu cholesterolu, srdce a mozek. V případě zájmu o tento produkt vám ráda podám podrobnější informace. 

Tuky pomáhají při hubnutí což spočívá ve zlepšování citlivosti těla na inzulin, takže nebudete trpět návaly chutí!

Podle mnoha výživových expertů je dlouhodobě vysoká hladina inzulinu jednou ze základních příčin dramatického nárůstu počtu lidí trpících obezitou, která je způsobena zejména přejídáním se jednoduchými cukry, ne tuky, jak se po mnoho let předpokládalo.

Olej rozpohybuje žlučník, který vyplaví cholecystokinin, který se postará o pocit sytosti s odstupem po jídle.

Takže se těch správných tuků nebojíme, naopak nezapomínáme po 14 dnech přísné fáze jíst 1 lžíci oleje dle individuálního plánu ke každému jídlu. 

Zařazování a výběr těch správných tuků vždy pečlivě probíráme během schůzky po prvních 14 dnech.